Division, Department, Instructional & Student Services Contacts

Fall 2017

All Phones are (408) 741 + the extension number

NOTE: Current as of 8/8/17 – This list is subject to change. Please contact the department or office for the most current information.

DIVISION CHAIR COUNCIL

DIVISION

DIVISION CHAIR

EXT.

OFFICE

School of Art and Design Diane Hurd 2110 Cilker 103A
Professional Studies Jim Henderson 4609 Village 4
Language Arts Leigh Burrill 4054 Language Arts/Social Sciences 4A
Health and Human Development Diane Rudy 4032 Physical Education 1C
Science/Math Roberta Berlani 2115 Science/Math 1A
Social Science Nichola Gutierrez
Janis Kea
2557
2538
Language Arts/Social Sciences 2A
Student Services Michael Byers 2196 North Walk Portable 5

INSTRUCTIONAL ADMINISTRATORS – DCC Members

Acting Vice President, Instruction Matais Pouncil 2136 Library
Vice President, Student Services Victoria Hindes 2020 Campus Center/TRiO
Vice President, Administrative Services Pat Fenton 2056 Fox Building
Dean, Instruction Stephanie Kashima 2438 Library
Dean, Career Education & Workforce Development Brad Weisberg 4084 Cilker 102
Dean, Student Services
Dean, School of Art and Design Andrew Chandler 2074 Cilker 103Q

DCC MEMBER AREA

MEMBER NAME

EXT.

OFFICE

Academic Senate President Gretchen Ehlers 2054 Science/Math 4K
Classified Senate Representative Aleksandra Martin 2018 Science/Math Division
Personnel Specialist Laurel Kinley 2101 Fox Building
Academic Senate Pertilla Domingue
Senior Administrative Assistant to Academic Senate
2075 Library Room 16

SR. OFFICE COORDINATORS – INSTRUCTIONAL DIVISIONS

School of Art & Design Maria Lopez (on medical leave)
Contact Julee Bodee
2013 Cilker 103
Professional Studies Lynn Kelly 2012 Village 4
DESP Tanya Southworth 2109 DESP
Language Arts Paula Flynn 2016 Language Arts Office
Health and Human Development Juanita Valdez 2017 Health & Human Development
Science & Math Aleksandra Martin 2018 Science & Math
Social Science Teri Langworth 2019 Language Arts/Social Sciences Office

INSTRUCTIONAL ADMINISTRATORS' ASSISTANTS

Office of Instruction Sonia McVey 2183 Library
Office of Instruction, Dean Karen Okamoto 3951 Library
Administrative Services Donna Breckenridge 2650 Fox Building
Student Services Angela Sias 2119 North Walk Portable 1
Career Programs and Workforce Development Cathy Aimonetti 2655 Cilker 102
Student Services, Dean Lelie Pollock 2531 North Walk Portable 1
School of Art and Design Rose Perez–Nelson 2117 Cilker 103R

 

DEPARTMENT CHAIRS

DIVISION

DEPARTMENT

CHAIR

EXT.

OFFICE

School of Art and Design Architecture Soroush Ghahramani 4097 Cilker 103O
Art Cynthia Reiss 2533 Cilker 103W
Digital Media Jeff Rascov 2432 Cilker 103D
Fashion Design Diane Hurd 2110 Cilker 103A
Interior Design Cigdem Bulut 4638 Cilker 103M
Music Diane Hurd 2110 Cilker 103A
Theater William Clay
Laura Lowry
2619
4016
Theater Arts 1D
Theater Arts 28A
Professional Studies Adminstration of Justice Renne Paquier 2180 Village 24
Business Lance Shoemaker 2436 Village 5
Child Studies Katherine Moore–Wines 4601 Village 14
Computer Information Systems Fred George 2428 Village 4
Court Reporting Margaret Ortiz 2559 Village 5
Engineering Tom Sanford 4608 Village 1
Paralegal Stacy Hopkins 2445 Village 1
Park Management Chris Cruz 2622 Village 1
Language Arts Communication Studies John Hannigan 2629 Language Arts/Social Sciences 4C
English Rebecca Cisneros-Diaz 4014 Language Arts/Social Sciences 3G
ESL Ann Marie Wasserbauer 2486 Language Arts/Social Sciences 4D
Reading Michelle Francis 4082 LLanguage Arts/Social Sciences 1B
Women and Gender Studies Leigh Burrill 4054 Language Arts/Social Sciences 4A
World Languages Anna Brichko 2489 Language Arts/Social Sciences 3J
Library Library Maryanne Mills 4661 Library
Counseling Counseling Dept. Carol Pavan 2441 North Walk Portable 2
Health and Human Development Athletics John Vlahos 4606 Physical Education 1B
Health Education Patricia Louderback 4604 Physical Education 1J
Health Care Technologies Kris Gaiero 4019 Cilker 103P
Kinesiology Heidi Davis 2522 Physical Education 1W
Nutrition Studies Wendy Bowers–Gachesa 4003 Physical Education 1U
Science & Math Biology Leticia Gallardo 2416 Science/Math 55H
Chemistry Blaine Harrison 4017 Science/Math 19 A
Math Chris Dyer 4675 Science/Math 4C
Physical Sciences Mel Vaughn 4018 Science/Math 45D
Social Sciences Anthropology Andrew Kindon 2554 Language Arts/Social Sciences 2F
Economics Janis Kea  2538 Language Arts/Social Sciences 2E 
Geography Joe Hasty 2521 Language Arts/Social Sciences 2G
History Steve Juarez 2556 Language Arts/Social Sciences 2C
Philosophy Barbara Upton 2458 Language Arts/Social Sciences 7
Political Science & Humanities Nichola Gutierrez 2557 Language Arts/Social Sciences 1D
Psychology Jose Bautista
Michelle Reed
2492
4029
Language Arts/Social Sciences 1F
Language Arts/Social Sciences 2D
Sociology Tom Deden 2543 Language Arts/Social Sciences 1H
DESP DESP/Learning Services Cheryl Miller 2620 Learning Services: DESP

OFFICE OF INSTRUCTION

Acting Vice President of Instruction Matais Pouncil 2136 Library
Assistant to VPI Sonia McVey 2183 Library
Dean, Instruction Stephanie Kashima 2438 Library
Sr. Administrative Assistant to Dean of Instruction Karen Okamoto 3951 Library
Administrative Analyst – Instruction Luis Portillo 3063 Library
Administrative Analyst – Instruction Doonu Barife 2462 Library
Instructional Technologist Max Gault 2627 Fox Building
Distance Learning Coordinator Lisa Kaaz 2623 Fox Building

 

ADMINISTRATIVE SERVICES

Vice President, Administrative Services Pat Fenton 2056 Fox Building
Assistant to VP Fenton Donna Breckenridge 2650 Fox Building
Supervisor, Administrative Services Elizabeth Maciel 2148 Fox Building
Financial Analyst Cher Vinson 4679 Fox Building
Web and Digital Media Producer Daniel Nieman 2578 Library
Editorial Specialist Donna Nguyen 2178 Library
Alfred Yee Classroom Technology Specialist 2167 Library
Gary Cloman Server Systems Administrator 4047 Cilker 121 / TV/AV
Jason King Duplicating Services Specialist 2120 Library

 

STUDENT SERVICES

Vice President of Student Services Victoria Hindes 2020 Campus Center
Assistant to VP Hindes Angela Sias 2119 North Walk Portable 1
Dean, Student Services
Senior Administrative Assistant, Student Services Leslie Pollock 2531 North Walk Portable 1
Administrative Assistant, Counseling Julie Hoopes 2507 North Walk Portable 2
Director, Enrollment & Financial Services Maritza Cantarero 2611 Village 24
Senior Administrative Assistant Cheryl Massa 2080 Village 24
Supervisor, Admissions & Records Barbara Ogilvie 4630 Village 25
Supervisor, Financial Aid Lien Pham 2434 Village 27
Veterans' Benefits – Financial Aid Sonia Nevarez
Veronica Bernal–DeGive
2601
2532
Village 27
Director of Student Development Sean Pepin 2185 Campus Center
Campus Center, Office Coordinator Yalem Lakew 2006 Campus Center
Director Student Equality, Diversity & Success
Administrative Assistant, Office of Student Equality, Diversity & Success Jacqueline Williams 2564 Campus Center
Supervisor, Outreach/Student Recruitment Joe McDevitt 4643 Village 21
Assessment Specialist Azar Babakan 2080 North Walk Portable 1

COUNSELING DEPARTMENT

Counseling Deptartment Chair Carol Pavan 2441 North Walk Portable 2
Athletics Counselors Sara Patterson
Alicia Cardenas
2502 Physical Education 1S
International Students – Coordinator Sara Patterson 2694 North Walk Portable 4
First Year Experience Program Gretchen Ehlers 2054 Science/Math 4K
Middle College Program – HS Instructors Annie Blank and Josh Hancock 2529 Village 21
UMOJA (SUCCESS) Program Philip Severe 2493 North Walk Portable 5
EOPS Counselor Bickie Choy 2422 EOPS
Puente Program Joe Bucher 2614 North Walk Portable 5
Articulation Officer Freba Cognetta 2491 North Walk Portable 4
Assessment Coordinator LeAnn McGinley 2402 North Walk Portable 1
CalWORKs Program – Counselor Marta Mora Evans 4007 Cilker 102B
Transfer Center Director & Counselor Melissa Salcido 2102 North Walk Portable 3
Transfer Counselor Tom Golbetz 2607 North Walk Portable 3

STUDENT SERVICES AND OTHER SPECIAL PROGRAMS

DESP, Director Cheryl Miller 2620 Learning Services: DESP
DESP, Sr. Office Coordinator Tanya Southworth 2109 Learning Services: DESP
DESP, Program Specialist Mike Scaletta 2658 Learning Services: DESP
EOPS, Director Virginia Marquez 2023 EOPS
EOPS Office Coordinator Rosa Coronado 2087 EOPS
Health Services, Director Alfred Forrest 2159 Health Services
Health Services, Office Coordinator Darlene Specht 2142 Health Services
TRIO Program, Director Christina Llerena 2607 Campus Center
TRIO Program, Administrative Assistant Susie Tong 2143 Campus Center

CAREER PROGRAMS & WORKFORCE DEVELOPMENT

Dean, Career Education & Workforce Development Brad Weisberg 4084 Cilker 102
Sr. Administrative Assistant to Dean of Career Education & Workforce Development Cathy Aimonetti 2655 Cilker 102
Administrative Assistant, Career Ed/Workforce Rebecca McConnell 2661 Cilker 102D
Program Director, Community Education & ATTE David Esmaili 4693 Giurlani House
Sr. Administrative Assistant, Community Education Star Underwood 4612 Giurlani House

SCHOOL OF ART AND DESIGN

Dean, School of Art and Design Andrew Chandler 2074 Cilker 103Q
Senior Administrative Assistant to Dean, SoAd Rose Perez–Nelson 2117 Cilker 103R

CAMPBELL CENTER – SPECIAL PROGRAMS
1 West Campbell Ave., Suite J–66, Campbell, CA 95008

Program Manager, Foster Kinship Care Program (FKCE) Darcy Cabral 408–378–0842 Campbell Center
Senior Administrative Assistant, Non–Credit and Foster Kinship Care Program (FKCE) Mona Harris 408–378–0840 Campbell Center
Program Director, Title IV–E and Off–Campus Services Mae Conroy 408–378–0841 Campbell Center
Program Specialist, Title IV–E Pat La Sala 408-378-0843 Campbell Center
last published: 8/28/17